ÚČETNICTVÍ PRO MANAŽERY A PODNIKATELE

  • MARTIN PLACHÝ
  • Wednesday, Mar 27, 2019
blog-image

Jen málo manažerů opravdu rozumí účetnictví. Ale většina podnikatelů i manažerů poměrně dobře rozumí hospodaření, ekonomice a obchodu. Jak je to možné? Vždyť účetnictví je právě nástroj pro kvalitní evidenci, analýzu a vyhodnocení hospodaření a vůbec činnosti firmy.

Co je příčinou poměrně značné neoblíbenosti účetnictví mezi manažery?
Historické souvislosti
V našich zemích bývalo účetnictví vždy především nástrojem švindlování, podvodů a lakování skutečnosti na růžovo. Zažil jsem mnohokrát umělé vytváření tržeb a výnosů jenom proto, aby se splnil plán. Po revoluci se zase naopak obrátilo proti podnikatelům jako nástroj finanční kontroly a daňové represe. Není divu, že podnikatelé a manažeři nepojali k účetnictví příliš důvěru. Účetnictví se stalo opět nástrojem pro kamuflování.

Ztraceno v překladu
Ne náhodou je účetnictví plné pojmů, které dnes nejsou příliš srozumitelné. Rozvaha, má dáti, dal, podvojné apod. jsou pojmy, pod kterými si dnes člověk těžko něco představí. Ale buďte klidní, většina účetních má celou řadu pojmů nabiflovanou a mechanicky je používá, aniž by jim opravdu rozuměla. Mechanická aplikace pravidel účetnictví vede často k výsledku, ale porozumění chybí. Angličtina má v tomto velkou výhodu, protože používá výrazy, které opravdu dávají smysl.

Dělá se z toho věda
Účetnictví je složité. Kdo se v tom má vyznat. Účetní mluví jiným jazykem. Tohle jsou běžné verze pohledu manažerů a majitelů firem na tuto disciplínu.

.. a účty, účty .. a účty
A když už se náhodou dopracujeme k pochopení principů, vstoupí do toho stovky účtů a …. spadla klec.